Ekoskolu Ziemas forums 202003.03.2020

No 28. februāra līdz 1. martam Salaspils 1. vidusskolā notiks līdz šim gan apmeklētāju, gan piedāvātās programmas ziņā apjomīgākais pasākums Latvijas Ekoskolām – Ekoskolu Ziemas forums 2020. Šogad Ziemas forums norisināsies jau 7. reizi un pulcēs 350 dalībniekus – gan skolotājus, gan skolēnus no visas Latvijas.

Foruma trīs dienu programmā paredzētas daudzveidīgas izglītojošas un interaktīvas vides nodarbības, pieredzes apmaiņas sesijas, atraktīvi komandu uzdevumi un saliedēšanās aktivitātes, iedvesmojoši viesi un priekšnesumi ar vides izglītības elementiem.

„Ziemas forums aizsākās kā pašu Ekoskolu un pašvaldības iniciatīva, un jau septīto reizi kāda no Latvijas skolām uzrunā mūs ar interesi to uzņemt pie sevis. Tas liecina, ka skolām šis formāts šķiet saistošs, kas, savukārt, mums, organizatoriem, ar katru gadu uzliek arvien lielāku atbildību to padarīt aizraujošāku, interesantāku un arī lietderīgāku. Forumā turpināsim izzināt  mūsdienu top tēmu - klimata pārmaiņas, kā arī izglītosim par ilgtspējīgu patēriņu un aprites ekonomikas principiem un nozīmīgumu. Foruma mērķis palīdzēt dalībniekiem saprast, kā mūsdienu vides aizsardzības izaicinājumi saistīti ar mūsu ikdienas izvēlēm un pats svarīgākais, ko mēs katrs varam darīt, pēc foruma atgriežoties savās mājās”, stāsta Vides izglītības fonda Ekoskolu programmas koordinators Latvijā Daniels Trukšāns. Foruma programmā paredzētas gan kopīgas, gan paralēlas aktivitātes skolēniem un skolotājiem, lai tādējādi nodrošinātu katras mērķagrupas interesēm un vajadzībām atbilstošu piedāvājumu. Jāpiebilst, ka šogad foruma organizēšanā ir iesaistīts lielākais skaits brīvprātīgo, kopumā 24, kuru galvenais uzdevums ir atbalstīt jauniešu komandas foruma laikā, tādējādi arī pilnveidojot savas līderības prasmes.

Ja foruma pirmā diena vairāk ir veltīta tam, lai iepazītu vietējās kopienas ikdienu vides izglītības jomā un apmainītos savstarpējām pieredzēm, tad otrās dienas epicentrā ir paredzētas izglītojošas nodarbības, lai paplašinātu foruma dalībnieku izpratni par dažādiem vides jautājumiem un izaicinājumiem, ar mērķi saskatīt savas kā indivīda un kopienas iespējas nelielām, bet būtiskām rīcībām mazinot savu ietekmi uz apkārtējo vidi.

Savukārt praktiskajās prasmju darbnīcās eksperti dalīsies ar vērtīgiem padomiem, piemēram, kā veidot efektīvas vides kampaņas, kā gatavot videi draudzīgu ēdienu un kultūraugu audzēšanas kastes no „nederīgiem” materiāliem, kā būt veiksmīgam līderim un citās tēmās. Nodarbības vadīs pārstāvji no Latvijas UniversitātesLatvijas Dabas fondaVides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras, biedrības „Dzīvnieku biedrība”Fashion Revolution Latvia, biedrības “Zaļā brīvība”SIA “ZAAO”/ Dabas un tehnoloģiju parka “URDA”Komunikācijas vadības aģentūras Deep White, jauniešu apvienībām „Precious plastic Latvia” un „Pēdējais Salmiņš” biedrības  “Piedzīvojumu Gars” un citi.

Foruma kulminācija paredzēta trešajā, noslēdzošajā dienā ar kopīgu dalībnieku pārgājienu un zibakciju Salaspils pilsētā, kā arī jauniešu kampaņu ideju prezentāciju, kas tiks izstrādātas foruma laikā un pēc tam īstenotas, atgriežoties skolā.

Kā ierasts, pasākuma norise plānota pēc iespējas videi draudzīgāka – netiks izmantoti vienreizlietojamie trauki un tiks uzmanīts, lai atkritumu daudzums būtu pēc iespējas mazāks, kā arī lai enerģijas resursi tiktu izmantoti pēc iespējas efektīvāk. Ēdienkartē plānots samazināts dzīvnieku izcelsmes produktu daudzums, savukārt par videi draudzīgiem risinājumiem sadzīviskām vajadzībām parūpējušies pasākuma atbalstītāji: ar SIA “NMS RIGA” atbalstu foruma laikā būs pieejams “LUCART” higiēnas papīrs, kas ir iegūts no pārstrādātām tetrapaku celulozes šķiedrām, un SIA “Purenn” foruma vajadzībām nodrošinās videi draudzīgāku sadzīves ķīmiju.

 
 

Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 68 valstīs un tajā iesaistījušās 59 000 skolas. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.

Vairāk informācijas Vides izglītības fonda mājaslapā – www.videsfonds.lv

Informāciju sagatavoja – Agnese Lorence, agnese@videsfonds.lv 

Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšānsdaniels.truksans@videsfonds.lv

 

printēt Lasīt visu ziņu galerija (5)

Ūdens ekspedīcija03.03.2020

Ūdens ekspedīcija...

1. Ūdens tēma eksperimentos

28.februārī Zantes skolā notika pasākums,kas veltīts EKO skolas gada tēmai – ūdens.

5.-9.klašu skolēni rādīja eksperimentus, mēģināja tos izskaidrot jaunāko klašu skolēniem.

5.klases eksperiments  - pludiņa rekcija uz spiedienu ūdens pudelē;

6.kl. – pipari ūdenī; un saspraude uz ūdens virsmas;

7.kl.- degoša svece ūdenī;

8.kl. –  sālsūdens izmaiņas;

9.kl.  – degošās putas;

Visefektīvākais bija degošās putas, kas skolēnos izraisīja vislielāko interesi.

2. Pēc eksperimentu demonstrācijas notika viktorīna, kurā bija apkopoti ddažādi jautājumi, redzējumi, ticamas un neticamas lietas  par ūdeni.

Atraktīvi, aizraujoši pavadīta mācību stunda, un protams katra komanda guva jaunus priekšstatus un zināšanas par dzirdēto.

Atziņa – būsim atbildīgi pret dabu !

printēt Lasīt visu ziņu galerija (15)

Biedrības “Latvijas Mazpulki” konference “Mūsu pēdas šodien!”02.03.2020

     2020. gada 22. februārī Rīgā, LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā notika ikgadējā Mazpulku konference.

541. Zantes mazpulku pārstāvēja mazpulka vadītāja Anita Gaile un mazpulka priekšniece - Madara Krūmiņa.

      Šogad konference bija veltīta klimata tēmai – Klimata pārmaiņas Latvijā. Atskatījāmies arī uz šī gada padarītajiem darbiem, sasniegumiem, veiksmēm un arī neveiksmēm.

     Tika runāts arī par nākamā gada prioritārajām projektu tēmām un nosprausti turpmākie uzdevumi. 

Mazpulcēnu 2020. gada prioritārie projekti būs:

  • Nopietns pupiņu bizness (sadarbībā ar Z/S Ezerkauliņi)
  • Projekts “Mazpulka sabiedrisko attiecību speciālists”.

·         Pākšaugu pētījums un genofonda atjaunošanas projekts (sadarbībā ar AREI Priekuļi)

·         Projekts “No sēklas līdz bagātām pļavām” ( sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu LDF)

·         Projekts “Mana Zaļā pēda”

·         Projekts “Koka auto”

 

Mazpulka vadītāja: Anita Gaile

printēt Lasīt visu ziņu galerija (7)

Tikšanās ar sporta žurnālistu un producentu Armandu Tripānu Zantē. 25.02.2020

„IEDVESMAS STĀSTS” - 

tikšanās ar sporta žurnālistu un producentu Armandu Tripānu Zantē.

 

21.februārī  Zantes kultūras namā ar Zantes pamatskolas skolēniem, skolotājiem  un vecākiem tikās  interesanta personība - sporta žurnālists un producents  Armands Tripāns.  

A.Tripāns pusi no sava mūža ir pavadījis hokejā, no sešu gadu vecuma spēlējot vienā maiņā ar L.Dārziņu un M. Karsumu, līdz ar to pārzinot visu par hokeju no A-Z.  Iespējams, ka tāpēc uzsāka veidot raidījumu ciklu „Hokeja laukums”. Kādu brīdi hokeja slidas bija nepieciešamas startējot "Red Bull Crashed Ice" pasaules čempionātā – pasaulē lielākajās, ātrākajās un ekstrēmākajās sacensībās uz slidām un ierindojoties starp 20 labākajiem sportistiem pasaulē. Kā sporta žurnālists translējis reportāžas no piecām Olimpiskajām spēlēm.  Ieguvis bakalaura grādu sporta zinātnē. Veido filmas par ievērojamām Latvijas personībām – leģendām – U.Semjonovu, H.Balderi, K.Stupeli u.c., kā arī dokumentālās filmas „Zemes stāsti” un „Meža stāsti”.

A.Tripāns ar aizrautību stāstīja par to, kas, viņaprāt,  ir  īsti un patiesi svarīgs dzīvē, lai sasniegtu virsotnes. Savas virsotnes - nevis vecāku, skolotāju vai draugu, un būt laimīgam darot darbu, kurš sagādā gandarījumu un finansiālu labklājību.  Atzina, ka tad, kad viņš mācījās skolā, tad nebija šāda iespēja, ka dažādi cilvēki viesojās skolās un stāstīja par sevi un iedvesmoja citus, un viņam tas ļoti pietrūcis. Stāstos galvenā doma un atziņa bija par mīlestību pret savu tuvāko, pret vietu, kur tu dzīvo, pret savu valsti. Armands ir bijis vairāk nekā 40 valstīs un atzīst, ka nekur nav labākas vietas par Latviju.

            Pasākumā piedalījās arī Armanda vecmāmiņa Zigrīda Neimane,  kura pirms 67 gadiem ir beigusi Zantes pamatskolu. Z.Neimane dzīvo kaimiņpagastā Viesatās, kur skolas gados Armands pavadījis vasaras, un ar lielu prieku atceras makšķerēšanu un peldēšanos Viesatu dīķī. Arī šobrīd, kad sanāk laiks, viņš laprāt brīvdienas pavada laukos.

A.Tripāns uzskata, ka ir jādzīvo ne pēc citu cilvēku domām, ieradumiem, vēlmēm, ieteikumiem, bet jāveido savs mērķis, sava pārliecība un jādzīvo ar sirdi. Tikai no cilvēka paša, viņa uzskatiem un domām veidojas vai nu laba dzīve, vai bedre, un katrs pats  izvēlās, kurā pusē būt.  Iedvesmojot skolēnus sapņot par lieliem mērķiem un ticēt, ka viss ir sasniedzams, kā piemērus, A.Tripāns demonstrēja video stāstus par cilvēkiem, kuri nākuši no tikpat  maziem pagastiem kā Zante, un ar neatlaidīgu darbu, gribasspēku un mērķtiecību ir sasnieguši savas virsotnes.  Nav jāvaino apstākļi, ģimene, valsts, bet katram pašam ir jāatrod savs mērķis un pa mazam solītim jādodas uz sevis izvēlēto virsotni. Ticiet sev, dariet un viss būs iespējams!

printēt Lasīt visu ziņu galerija (2)

Konkursa “Gada jaunietis 2019”13.02.2020

 Kā katru gadu arī šogad Kandavā tika izsludināts konkurss “Kandavas novada gada jaunietis 2019”. No mūsu skolas šajā konkursā tika pieteiktas 9. klases skolnieces Sendija Keita Stola un Beāte Dišlere.

Dalībnieku izvērtēšana notika 6. februārī centrā “Nagla” un prezentācijās meitenes stāstīja par saviem talantiem, sasniegumiem mācībās un iesaistīšanos sabiedriskajā darbā, demonstrēja iegūtās balvas, diplomus un medaļas.

13.februārī Kandavas kultūras nama mazajā zālē notika konkursa “Gada jaunietis 2019” apbalvošanas pasākums. 

Abas meitenes no žūrijas saņēma simpātijas balvas.

Lepojamies ar mūsu skolas meitenēm!

printēt Lasīt visu ziņu galerija (4)

Tu i dulls, tu i traks18.02.2020

18.02. 2020 Kandavas novada Zantes pamatskolā jau otro gadu norisinājās pasākums „Tu i dulls, tu i traks” cīņa par titulu „Zantes dullais padsmitnieks 2020”. Pasākums veidots pēc savu laiku populārā B.Sipenieces raidījuma „Dullais desmitnieks”. Skolēni sacentās divās vecuma grupās 1.-4.kl. un 5.-9.kl., kurš spēs ātrāk, veiklāk izpildīt dažādus dīvainus uzdevumus. Atlases kārtās piedalījās visi skolēni no visām klasēm. Ar katru nākošo kārtu uzdevumi kļuva grūtāki un smieklīgāki. Piemēram: „Uz sejas saspraust 10 veļas knaģus”, „No ūdens bļodas, tikai ar mutes palīdzību, izzvejot ābolus un pārnest”, „Aizmugurē ar striķī piesietu kartupeli nogāzt sērkociņu kastītes” u.c. Bija skolēni, kuri iekļuvuši pusfinālā, atteicās tālāk darboties un iespēju cīnīties finālā, atdeva saviem skolas biedriem. Par uzvarētājiem šajā mācību gadā un lielo balvu saņēma 1.-4.kl.grupā Rūdis Ronis un 5.-9.kl. grupā Kristers Oliņš, kurš pieveica  9.klases skolēnus.

printēt Lasīt visu ziņu galerija (9)

Meteņu karnevāls jauktajā grupā

18.02.2020Metens kaktā sukājās,
Pelnu dienas gaidīdams.
Ej, Meteni, pa durvīm,
Gaidīsim Lieldieniņas!

 Sācies Meteņu laiks. Daba ir pirmā, kas dod šo ziņu - ārā gaiss smaržo jau citādi, saule spīd arvien biežāk un putni čivina arvien skaļāk, atgriežas arī gulbji. Pavasaris klāt.  Dabā Meteņi novērojami kā divu lielu stihiju – ziemas un pavasara – satikšanās .

Arī mēs ar nepacietību gaidām pavasari. Tāpēc šodien jauktajā grupiņā svinējām Meteņus ar karnevālu. Pārģērbāmies par zaķiem, lāčiem, kaķi, suni, gaili un saimnieku. Kopā gājām rotaļās, dziedājām dziesmas, dejojām dejas. 

                                                                          Skolotāja Ieva  

<>


Jaunākās galerijas